czym zastąpić folię spożywczą

Czym zastąpić folię spożywczą

Są w kuchni takie rzeczy, bez których ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie. Jednym z nich jest folia spożywcza. Zawsze pod ręką – szybka i wygodna w użyciu. Dlaczego więc warto pozbyć się jej z kuchni? Przede wszystkim dlatego, że jej stosowanie może być szkodliwe dla zdrowia. Zarówno folia plastikowa jak i aluminiowa w kontakcie z jedzeniem uwalniają BPA. Drugi powód to dbałość o środowisko – codzienne używanie folii spożywczej sprawia, że produkujemy więcej śmieci.

Czym zastąpić folię spożywczą

Łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Czym więc zastąpić folię spożywczą i nie marnować czasu i nerwów w kuchni? Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba się najpierw zastanowić do czego używamy folii:

Zawijanie kanapek, serów i innych produktów tak aby się nie psuły

Tu z pomocą może przyjść przynajmniej kilka alternatyw:

  1. Szklany pojemnik lub słoiczek – możesz do niego zapakować kanapkę lub dowolny produkt i szczelnie zamknąć.
  2. Papierowe woreczki – to dobre rozwiązanie jeśli w kanapce nie ma zbyt wiele warzyw, które mogą rozmoczyć woreczek.
  3. Owijki z wosku pszczelego – to rozwiązanie, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Owijkę można kupić lub w kilkanaście minut wykonać samemu w domu. Jest to bardzo wygodnie rozwiązanie, które można używać w wiele kreatywnych sposobów.

Pieczenie w folii aluminiowej

Ludzie pieką nie od dziś, a już szczególnie nie od wynalezienia folii aluminiowej. Radzili sobie przed nią, można więc sobie poradzić bez niej. Tu rozwiązanie jest bardzo proste – zastanów się co zazwyczaj pieczesz i kup odpowiednie naczynie. Naczynia są wielokrotnego użytku, ale są wykonane z różnych tworzyw. Jeśli zdecydujesz się na szklane naczynie żaroodporne możesz mieć pewność, że po pieczeniu zjesz to co ugotowałeś bez dodatkowych domieszek chemii uwolnionej podczas pieczenia.

Jeśli przykrywasz ciasto folią tak aby się nie przypaliło, lepiej po prostu zmień ustawienie piekarnika na grzanie od dołu i obniż poziom, na którym pieczesz.

Popularne jest też grillowanie na aluminiowych tackach – nie warto iść na łatwiznę. Lepiej umyć grill niż zjadać substancje, które uwalniają się z tacki w wysokiej temperaturze.

 

 

2 myśli na temat „Czym zastąpić folię spożywczą

Dodaj komentarz