domowe tabletki do zmywarki

Ekologiczne podejście do zmywarki

Standardowe tabletki do zmywarki są drogie, często zostawiają osad oraz mają w sobie wiele niepotrzebnych i niezdrowych składników. Na szczęście jest prosty i ekologiczny sposób aby je zastąpić.

Jak przygotować własne tabletki do zmywarki

Potrzebujesz kilku prostych składników:

 • 2 szklanki sody kalcynowanej (możesz kupić gotową lub równomiernie rozprowadzoną po blaszce sodę oczyszczoną podgrzewać przez godzinę w 200 stopniach)
 • 1 szklankę boraksu (minerału o działania antyseptycznym, owado i grzybobójczym – bez problemu możesz kupić go w internecie)
 • 0,5 szklanki kwasku cytrynowego
 • 3/4 szklanki wody

Składniki tabletek do zmywarki

Instrukcja krok po kroku:

 1. Wszystkie suche składniki wymieszaj razem.
 2. Dolewaj wodę – uwaga będzie się lekko pienić. Wymieszaj dokładnie do połączenia wszystkich składników.
 3. Wyłóż do foremek na lód, poczekaj aż zastygną (schnięcie powinno zająć ok. godzinę) i wyjmij.

wymieszane suche składniki tabletek do zmywarki dodając wodę do suchych składników masa na tabletki do zmywarki pieni się wymieszaj wszystkie składniki i nałóż tabletki do zmywarki do foremki na lód gotowe tabletki do zmywarki

Tak przygotowane tabletki są bezpieczne dla zdrowia. Niestety nie zawsze radzą sobie z zabrudzeniami. Stosując proste sztuczki można bardzo podnieść ich skuteczność:

 1. Dodaj do zmywarki w miejsce płynu nabłyszczającego octu – możesz też nalać octu do butelki ze spryskiwaczem i rozpylić na naczynia pod koniec programu.
 2. Połóż w dowolnym miejscu połówkę wyciśniętej wcześniej cytryny – nada ładny zapach i poprawi skuteczność tabletek.
 3. Dodaj do pojemnika na sztućce lub zawieś w materiałowym woreczku na górnej półce kilka zgniecionych łupin orzechów piorących. Niektórzy zamiast wody do tabletek dodają wywar z orzechów piorących, ale wtedy całość bardzo się pieni i ciężko ją nałożyć do foremki. Skuteczność orzechów jest mniejsza jeśli macie w domu twardą wodę.

Przygotowanie tabletek nie zajmuje dużo czasu, można od razu zrobić większą ilość i trzymać w większym pojemniku. Tak przygotowane tabletki są tańsze i zdrowsze bo nie zostawiają chemicznego osadu.

Czyszczenie zmywarki

Kiedy zmywarka myje niedokładnie wina nie zawsze leży po stronie tabletek. Trzeba też pamiętać, że żeby zmywarka dobrze myła sama musi być czysta. Zamiast stosować gotowe środki wystarczy:

 1. Do pojemnika na tabletkę wsypać sodę oczyszczoną.
 2. Na górną półkę wstawić pół szklanki octu (najlepiej żeby szklanka była niższa a szersza).
 3. Nastawić na tryb normalny.

To proste, przyjazne dla środowiska i przede wszystkim skuteczne rozwiązania, które dodatkowo są tańsze od gotowych tabletek i środków czyszczących do zmywarki.

2 myśli na temat „Ekologiczne podejście do zmywarki

  • Wszystko zależy od tego jakie tabletki kupisz. Jeśli wybierzesz ekologiczne – często sporo droższe ale z lepszym składem efekt będzie podobny do tych domowej roboty. Boraks jest mniej toksyczny niż zwykła sól kuchenna. Nie da się tego powiedzieć o wielu składnikach standardowych tabletek np. polikarboksylatach i surfaktantach.

Dodaj komentarz