Jak przygotować płyn czyszczący z orzechów piorących

Jak przygotować płyn czyszczący z orzechów piorących

Jest wiele sposobów na sprzątanie bez użycia środków chemicznych. Jednym z nich jest użycie płynu czyszczącego z orzechów piorących. Takie płyny są stosunkowo drogie – litr kosztuje ok. 25 zł. Taka cena powoduje, że wiele osób myśli, że ekologiczne sprzątanie jest drogie. Tymczasem uniwersalny płyn czyszczący z orzechów piorących można przygotować samemu w domu za litr płacąc poniżej 5 zł.

Jak przygotować płyn czyszczący z orzechów piorących

Do przygotowania płynu 2 litrów płynu potrzeba:

  • 2 litrów wody z kranu – jeśli macie w domu twardą wodę warto ją wcześniej przefiltrować
  • ok. 20-30 orzechów piorących (w zależności od tego jak bardzo stężony płyn potrzebujecie, do mycia podłogi lepiej sprawdzi się w mniejszym stężeniu do mycia blatów w kuchni lepiej użyć wywaru o większym stężeniu.
    1. Przygotowanie płynu nie jest skomplikowane. Wystarczy:Wlać wodę do garnka, wsypać orzechy i gotować ok. 15 min na wolnym ogniu

    1. Odstawić przygotowany wywar do ostygnięcia – ok. 10 – 15 min

    1. Odcedzić wywar do miski (lub bezpośrednio do naczynia, w którym będziecie przechowywać płyn czyszczący o ile macie odpowiedniej wielkości sitko)

    1. Przelać płyn czyszczący do wybranego naczynia i korzystać

Tak przygotowany wywar będzie mieć delikatny ale neutralny zapach. Dodatkowo możecie do całości dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub dwie łyżki soku z cytryny.

Zanim pierwszy raz przygotowałam taki płyn miałam wątpliwości czy będzie się pienił – zupełnie niepotrzebnie. Zawarty w orzechach naturalny detergent – saponina sprawia, że wywar ładnie się pieni. Na zdjęciach możecie zobaczyć jak płyn pieni się w butelce i słoiku, które nimi myłam.

Jeśli wasz wywar się nie pieni spróbujcie zmienić orzechy na inną markę. Łupiny różnych marek mogą być różnej jakości i zawierać inną ilość naturalnego detergentu.

 

Jeśli chcecie poznać więcej zastosowań orzechów piorących zajrzyjcie do tekstu – Zastosowania orzechów piorących

Przygotowanie płynu czyszczącego nie wymaga dużo czasu i wysiłku. W prosty sposób możesz zredukować ilość chemii używanej w Twoim domu.

Dodaj komentarz