Jak zrobić owijkę z woskiem pszczelim (bee wrap)

Folia spożywcza jest bardzo wygodna, ale niestety nie jest dobra dla naszego zdrowia ani planety. Owijka z woskiem pszczelim (bee wrap) jest dla niej dobrą alternatywą. Taką owijkę możecie stosować zamiast folii do zabezpieczania naczyń (np. miski z ciastem), pakowania kanapek, zawijania warzyw i wielu wielu innych. Jest zdrowa i można jej używać wielokrotnie. Jeśli się zabrudzi wystarczy przemyć ją pod chłodną wodą. Owijkę możesz wykonać z dowolnego naturalnego materiału (wosk musi móc w niego wsiąknąć) co oznacza, że możesz wybrać dowolny wzór, który dodatkowo będzie ozdobą kuchni. Można kupić gotową owijkę lub zrobić ją samodzielnie. Jest kilka metod przygotowania owijki, najszybszy i najprostszy to wykonanie owijki z użyciem żelazka.

Będziesz potrzebować:

  1. materiału – możesz wykonać kilka owijek każdy z innej naturalnej tkaniny i zobaczyć, która najbardziej Ci pasuje. Warto wykorzystać materiał, który już masz w domu np. bluzkę, której już nie nosisz.
  2. wosku pszczelego – możesz go kupić przez internet lub stacjonarnie.
  3. papieru do pieczenia
  4. szmatek do zabezpieczenia blatu
  5. żelazka.

Jak wykonać owijkę krok po kroku:

  1. Przygotuj stanowisko pracy. Na blacie kuchennym rozłóż ściereczki (robocze takie, które mogą się zabrudzić) na nie połóż papier do pieczenia i materiał, który chcesz zamienić w owijkę. Można też pracować na desce do prasowania jednak zwłaszcza robiąc pierwszy raz owijkę łatwo zabrudzić ją woskiem.
  2. Zetrzyj wosk i równomiernie rozłóż go na materiale.
  3. Materiał przykryj jeszcze jedną warstwą materiału i zaprasuj. Staraj się równomiernie rozprowadzić wosk. Uważaj żeby nie ubrudzić żelazka, niestety roztopiony wosk lubi wymknąć się spod papieru. Jeśli jednak zabrudzisz żelazko szybko je wytrzyj i dopiero kontynuuj pracę nad owijką.
  4. Odczekaj chwilę aż wosk zastygnie (wosk zastyga bardzo szybko dlatego przy innych metodach wykonania owijki np. rozprowadzaniu roztopionego wosku pędzlem ciężko się go nakłada na materiał) jest i odklej gotową owijkę.
  5.  

Po jakimś czasie na owijce mogą zacząć być widoczne zagięcia. Żeby ją odświeżyć wystarczy jeszcze raz ją zaprasować, będzie jak nowa.

Dodaj komentarz