Jak zrobić własny odświeżacz powietrza

Lubimy gdy w pomieszczeniach, w których przebywamy ładnie pachnie. Dlatego często sięgamy po odświeżacze powietrza.Ciężko jest znaleźć w sklepie coś co faktycznie odświeży powietrze nie rujnując przy tym naszego zdrowia. Wiele odświeżaczy zawiera substancje przyczyniające się do chorób układu nerwowego takich jak pochodne benzenu, toluen lub aldehydy. Odświeżacze mogą powodować bóle głowy i nudności. Lista podejrzanych składników jest bardzo długa, dlatego warto zrobić odświeżacz powietrza samemu – wystarczy kilka prostych składników.

Odświeżacz do domu

Odświeżacz z pałeczek

Chyba w każdym domu są jednorazowe pałeczki walające się z konta w kąt. Wreszcie mogą się przydać i pomóc zastąpić niezdrowe odświeżacze. Przygotuj:

 1. flakonik z wąską szyjką,
 2. pałeczki,
 3. olej ze słodkich migdałów, w zależności od wielkości flakonika ok 1/4 szklanki,
 4. 20 – 30 kropli olejku eterycznego,
 5. 2 łyżki spirytusu.

Olej ze słodkich migdałów wymieszaj ze spirytusem i olejkami eterycznymi – możesz dać inne ilości pamiętaj jedynie aby zachować proporcje. Włoż pałeczki i postaw w wybranym miejscu.

Odświeżacz z ryżem

Przygotowanie odświeżacza z ryżem jest jeszcze prostsze. Będą Ci potrzebne:

 1. niewielka ilość ryżu,
 2. słoiczek lub inny szklany pojemniczek np. świecznik,
 3. ulubiony naturalny olejek lub olejki eteryczne,
 4. kawałek materiału i wstążka.

Do słoiczka wsyp ryż do ok 1/4 jego wysokości. Do środka wkropl 20-25 kropli ulubionego olejku lub mieszanki olejków. Przykryj materiałem i zabezpiecz go wstążką przed zsunięciem.

Odświeżacz w sprayu

Zrobienie odświeżacza w sprayu również nie jest skomplikowane. Wystarczą trzy składniki:

 1. 3/4 szklanki wody (użyj wody z kranu, jeśli masz twardą wodę możesz ją dodatkowo przefiltrować),
 2. 2 łyżki spirytusu,
 3. wybrane olejki eteryczne ok. 15 kropli (np. 10 kropli olejku z trawy cytrynowej i 5 z mięty pieprzowej).

Wszystkie składniki wymieszaj w butelce z rozpylaczem, przed rozpyleniem wstrząśnij.

Odświeżacz do samochodu

W tym przypadku sprawa jest jeszcze prostsza. Zamiast wydawać masę pieniędzy na wymyślne odświeżacze wystarczy na drewniany spinacz nalać kilka kropli ulubionego olejku (nie przesadź z ilością zawsze możesz dolać więcej a zbyt intensywny zapach może stać się uciążliwy). Spinacz może być dowolnej wielkości – od klipsa do prania po mały spinacz wykorzystywany do dekoracji np. prezentów i kwiatów. Spinacz z olejkiem wystarczy zaczepić na kratce wentylacyjnej – w przeciwieństwie do kupnych odświeżaczy bez problemu zaczepisz go w dowolnym samochodzie.

Dodaj komentarz