Jak zrobić wodę gazowaną w domu

Wodę gazowaną można samemu przygotować w domu. Nie jesteśmy zdani na noszenie zgrzewek z wodą w butelkach PET 1. Na rynku są dostępne dwa urządzenia, które umożliwiają szybkie przygotowanie wody sodowej – syfon i saturator.

Syfon to butla z grubymi ściankami, do której podłącza się naboje z gazem spożywczym. Po naciśnięciu przycisku do szklanki lejemy gazowaną wodę. Saturator to większe urządzenie, kiedyś były to duże wózki teraz to sprzęt bez problemu mieszczący się na kuchennym blacie. Posiada większą butlę (nie trzeba jej więc często wymieniać). Naboje do saturatora można ponownie naładować w punktach z gazem spożywczym. Oba urządzenia umożliwiają przygotowanie wody gazowanej z kranówki.

Jak zrobić wodę gazowaną w saturatorze krok po kroku?

 1. Napełnij butelkę dołączoną do saturatora wodą z kranu, jeśli woda w miejscu gdzie mieszkasz woda jest twarda warto dodatkowo ją przefiltrować.
 2. Włóż butelkę do saturatora – butelki mogą być różnie montowane stawiane lub zaczepiane
 3. Naciśnij przycisk uwalniający gaz tak długo by osiągnąć odpowiednie nasycenie wody CO2 – na części modeli są diody ułatwiające rozpoznanie jak mocno nagazowana jest woda.
 4. Do butelki lub szklanki możesz dodać sok z cytryny, miętę lub inne dodatki w zależności od tego na jaki napój masz ochotę.

Saturatory są dostępne w różnych cenach, ale trzeba się liczyć z wydatkiem ok 300 zł. Napełnienie butli, która starcza na ok. 60 litrów kosztuje od 20 do 50 zł. Mimo to przygotowanie wody samodzielnie jest tańsze niż zakup wody butelkowanej.

Przygotowanie wody gazowanej samodzielnie jest lepsze niż zakup wody gazowanej w butelkach z kilu powodów:

 • Nie pijemy z plastiku typy PET 1, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia.
 • Możemy przygotować wodę z wody z kranu, która często jest zdrowsza niż ta butelkowana.
 • Możemy codziennie przygotować odpowiednią dla nas ilość wody – koniec z rozgazowaną resztką wody na dnie butelki.
 • Produkujemy mniej plastiku – nie musimy tak często wynosić śmieci.
 • Możemy dobrać poziom nagazowania napoju zgodnie z naszym gustem.
 • Możemy przygotować własne zdrowsze odpowiedniki słodkich napojów.
 • Robienie własnej wody jest nieco tańsze niż zakup wody w butelkach.

Dodaj komentarz