Jakie rośliny warto mieć w domu

Rośliny w domu mogą służyć nie tylko jako ozdoba, ale również wpływać na jakość powietrza. Warto je uprawiać ponieważ na codzień w powietrzu unosi się benzen, amoniak, ksyleny, trichloroetylen i aldehyd mrówkowy. Jest kilka roślin, które bardzo sprawnie uporają się z tymi zanieczyszczeniami powietrza i pozwolą nam dobrze czuć się we własnym domu. Warto zadbać o to by na każde 10 metrów kwadratowych przypadała jedna roślina. Jeśli mieszkanie ma 50 metrów kwadratowych 5 kwiatków to minimum, jeśli masz 200 metrowy dom lepiej przyszykuj 20 doniczek by oddychać swobodnie.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to fenomenalna roślina – według badań NASA oczyszcza powietrze z benzenu, amoniaku, ksylenu, trichloroetylenu i aldehydu mrówkowego. Dodatkowo ta roślina pięknie wygląda, jest łatwa w utrzymaniu i szybko rośnie. Kupując małą sadzonkę w markecie po roku będziecie mogli ją rozsadzić na kilka mniejszych. Roślina w nasłonecznionym miejscu kwitnie praktycznie cały rok. Jeśli postawicie ją w nieco ciemniejszym miejscu od listopada do marca może mieć przerwę w wypuszczaniu kwiatów, ale wciąż będzie bardzo ładnie wglądać.

Chryzantema

Chryzantema to również faworyt NASA. Pozwoli Ci uporać się z tymi samymi zanieczyszczaniami co skrzydłokwiat. Niestety chryzantema często kojarzy nam się jako kwiat cmentarny dlatego część osób nie lubi mieć jej w domu. Warto się przełamać i poprawić jakość powietrza w domu.

Bluszcz pospolity

Na urok bluszczu odporny jest jedynie amoniak. Pozostałe zanieczyszczania mu ustępują. Bluszcz jest bardzo ładną rośliną, niestety jest dość ciężki w utrzymaniu. W zależności od pory roku trzeba uważać żeby nie podlać go zbyt obficie i wystarczająco go naświetlić. Jeśli nie jesteś fanem ogrodnictwa może być Ci ciężko go utrzymać. Jeśli jednak jesteś gotów na zadbanie o niego, bluszcz jest zdecydowanie warty zachodu.

Sansewieria gwinejska

Sansewieria podobnie jak bluszcz nie radzi sobie tylko z amoniakiem. Jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu i bardzo ładnie wygląda w mieszkaniu. Bardzo szybko się rozrasta i ładnie przesadza. Jedyne na co trzeba uważać to to aby jej nie przelać. Bez podlewania może spokojnie stać dwa trzy tygodnie.

Zielistka Sternberga

Ostatnią rośliną, na którą warto zwrócić uwagę jest Zielistka Sternberga. Chociaż daje sobie radę jedynie z ksylenem i aldehydem mrówkowym to ma bardzo ważną cechę – pięknie wygląda i pasuje do prawie każdego wnętrza. Dodatkowo na długich rozłogach wypuszcza rozmnóżki, które łatwo ukorzenić wkładając do wody a następnie zasadzić.

Istnieje jeszcze wiele kwiatów, które warto mieć w domu. NASA jako szczególnie dobre do oczyszczania powietrza wskazała dodatkowo:  dracenę odwróconą, dracenę wonną, gerberę Jamesona, rapis wyniosły, liriopę szafirkowatą, anturium Adnrego, epipreminum złociste, figowiec benjamina, dypsis lutescenes, aglaonemę, nefrolepis wyniosły, Nephrolepis obliterata i daktylowca niskiego. Właściwie każda roślina jest dobra dla powietrza, którym oddychamy. Im więcej roślin w domu tym lepiej!

3 myśli na temat „Jakie rośliny warto mieć w domu

  1. Warto o tym wiedzieć 😀 Niestety, jako studentka na wynajmowanym (z którego wyniosę się z czerwcu) po prostu nie mam “po co” zbierać roślin ;/ Nie wyobrażam sobie później przewożenia tego 600km do domu raczej :c

  2. Ciekawy post 🙂 Ja teraz zakochałam się w oplątwach, są piękne i ciekawie się je uprawia. Szkoda, że nie mają takich fajnych właściwości.

Dodaj komentarz