Trzy małe zmiany dobre dla Ciebie i środowiska #2

Wprowadzając małe zmiany możesz z czasem zmienić swoje otoczenie na lepsze dla Ciebie i bardziej przyjazne dla środowiska.

1. Nie pij z plastikowych i papierowych kubków

Może się wydawać, że papierowe kubki są ekologiczne, niestety żeby można było z nich pić muszą być one powleczone plastikiem. Z tego powodu papierowe kubki nie nadają się do recyclingu. Jeśli chcesz wypić kawę “na mieście” i masz czas, lepiej usiądź i napij się z normalnego kubka. Jeśli nie masz czasu zawsze możesz poprosić o kawę do własnego termicznego kubka lub zamiast kupować ją w kawiarni za kilkanaście złotych zabrać ją z domu. Picie ciepłych napojów z plastiku może być bardzo niezdrowe – z wielu rodzajów plastiku pod wpływem ciepła uwalniają się niebezpieczne substancje.

2. Sprzedaj rzeczy, z których już nie korzystasz

W każdym domu jest przynajmniej jeden przedmiot, który szkoda wyrzucić, ale właściciel go nie używa i używać nie zamierza. Czasami takie przedmioty leżą i jedyne co robią to tracą na wartości. Warto zrobić porządek i wystawić takie rzeczy na serwisach ogłoszeniowych i grupach na FB. Korzyści jest wiele: zyskujemy miejsce w domu, możemy nieco na nich zarobić, ktoś inny będzie mógł skorzystać z przedmiotu i nie będzie musiał kupować nowego.

3. Jeśli coś nie działa, a jest Ci potrzebne napraw to zamiast kupować nowe

Jeśli masz sprzęt, z którego korzystasz, ale przestał działać zamiast kupować nowy spróbuj go naprawić. Sprawdź czy sprzęt nie jest na gwarancji (żeby w razie potrzeby nie mieć problemu ze znalezieniem dowodu zakupu i informacji o gwarancji trzymaj je w jednym miejscu), jeśli tak jest producent ma obowiązek naprawić sprzęt lub wymienić go na nowy. Pamiętaj zgodnie z prawem koszt dostarczenia produktu do naprawy ponosi producent. Jeśli produkt nie jest na gwarancji spróbuj naprawić go samodzielnie – czasami wystarczy wymienić małą niedrogą część lub oddać go do naprawy. Często wydaje nam się, że nie warto naprawiać jednak warto sprawdzić ile będzie kosztować naprawa i nie kupować niepotrzebnie kolejnego sprzętu. Jeśli jednak zdecydujesz się kupić nowy sprzęt zamiast wyrzucać stary wystaw go na serwisach ogłoszeniowych i FB może ktoś inny podejmie się tego zadania.

Małe zmiany mogą mieć wielkie znaczenie dla środowiska, naszego zdrowia i portfela.

Dodaj komentarz