Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców

W 5 minut możesz usunąć pestycydy z warzyw i owoców

Warto kupować ekologiczne warzywa i owoce, ale nie zawsze jest taka możliwość. W niewielu sklepach jest ich szeroki wybór, zazwyczaj są sporo droższe od warzyw i owoców ze zwykłych upraw i dodatkowo często są pakowane w spore ilości plastiku, który jak wiemy nie służy najlepiej naszej planecie. Na szczęście jest tani, szybki i skuteczny sposób na pozbycie się większości pestycydów z warzyw i owoców.

Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców

Musimy mieć jedynie:

  • czubatą łyżkę sody oczyszczonej
  • pół szklanki octu
  • 2 litry wody

Cały proces powinien zająć 5-6 minut.

1. Do miski wlewamy litr wody i pół szklanki octu (tworzymy roztwór o odczynie kwaśnym). Dodajemy warzywa lub owoce, które chcemy oczyścić i odstawiamy na 2-3 minuty. Ten etap ma na celu pozbycie się z powierzchni owoców i warzyw bakterii, które giną w kwaśnym środowisku.

2. W tym czasie w drugiej misce w litrze wody rozpuszczamy czubatą łyżkę sody oczyszczonej (tworzymy roztwór o odczynie zasadowym). Następnie przekładamy warzywa lub owoce do drugiej miski i zostawiamy na 2-3 minuty (jeśli masz czas warto zaczekać chwilę dłużej ok. 10 min). Soda będzie się wolno rozpuszczać, ale po przełożeniu do roztworu warzyw lub owoców soda nie będzie po chwili widoczna.

Woda po płukaniu będzie żółtawa lub lekko mętna (będą w niej białe półprzezroczyste drobiny)  w zależności od tego jakie środki chemiczne były użyte w uprawie warzyw.

3. Na koniec obmywamy warzywa lub owoce w bieżącej wodzie i gotowe!

Jeśli robisz większe zakupy możesz użyć większych misek i włożyć do nich wszystkie kupione warzywa i owoce. Zamiast misek możesz użyć też garnków lub przygotować roztwory w dwukomorowym zlewie. Pamiętaj tylko by zachować proporcje: pół szklanki octu na litr wody oraz czubata łyżka sody oczyszczonej na litr wody.

5 minut – tylko tyle jest potrzebne by być zdrowszym i zjadać mniej chemii. Niestety sposób usuwa pestycydy z powierzchni owoców i warzyw – to co wniknęło do środka niestety nie daje się wypłukać. Dlatego jeśli macie taką możliwość sięgajcie po warzywa i owoce z upraw ekologicznych.

Sposób można zastosować tylko na świeżych warzywach i owocach. Jeśli kupujecie mąki, przetwory lub gotowe dania nie ma możliwości pozbycia się z nich dodatkowej chemii. W takim przypadku zdecydowanie warto szukać produktów z certyfikowanych upraw.

1 myśl na temat “W 5 minut możesz usunąć pestycydy z warzyw i owoców

Dodaj komentarz