woda z kranu

Woda z kranu vs. woda butelkowana

Ludzie często myślą, że picie wody z kranu jest niezdrowe i sięgają po wodę butelkowaną. Czy faktycznie woda w plastikowej butelce jest zdrowsza i lepsza?

Czy faktycznie kupujemy wodę?

Kupując wodę w butelce płacimy za koszty transportu, marżę pośredników, kampanie reklamowe, VAT, butelkę i dopiero na samym końcu za wodę. Woda w butelce nie jest zdrowsza od tej z kranu, wręcz przeciwnie musi spełnić mniej norm niż zwykła kranówka. Wodociągi mają obowiązek spełnić normy Światowej Organizacji Zdrowia, dlatego wodę z kranu można pić bez obaw. Jeśli woda z kranu wydaje nam się nieodpowiednia do picia lepiej nie ryzykować tylko sprawdzić czy winna przypadkiem nie jest instalacja wodna w naszym domu lub bloku.

Dodatkowo wody są sprzedawane w plastikowych butelkach typu PET 1. Ten typ plastiku powoduje, że w wodzie pojawiają się między innymi substancje o działaniu podobnym do estrogenów, co ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Butelki uwalniają więcej toksyn pod wpływem ciepła – nie powinniśmy więc pić z butelki, która stała na słońcu lub przy grzejniku. Nie wiemy jak wygląda proces transportu i przechowywania butelek w sklepach. Nie możemy więc mieć pewności, że woda, którą kupimy nie będzie miała podwyższonej ilości toksyn.

Co zyskamy zamieniając wodę z butelce na wodę z kranu?

  • Zaoszczędzimy pieniądze
  • Unikniemy toksyn wydzielających się z plastikowych butelek PET 1
  • Zmniejszymy ilość plastiku w domu
  • Zaoszczędzimy czas – nie będziecie musieli tracić czasu na wnoszenie zgrzewek wody do domu i ciągłe wyrzucanie śmieci pełnych pustych butelek

Jeśli chcemy dodatkowo poprawić jakość wody z kranu możemy kupić dzbanek filtrujący wodę lub zamontować specjalny filtr. W ten sposób można obniżyć poziom chloru (woda z kranu nie może zawierać niezdrowych dawek chloru, ale filtrowanie dodatkowo nas zabezpieczy), zmniejszyć twardość wody oraz poprawić walory smakowe. Efekt filtrowania dobrze widać jeśli woda z kranu jest twarda – wystarczy zagotować wodę żeby zobaczyć, że po przefiltrowaniu wody kamień nie osadza się na czajniku.

1 myśl na temat “Woda z kranu vs. woda butelkowana

Dodaj komentarz